Historia będąca głosem jednostki walczącej o wyzwolenie.

Autorska sztuka opowiada o ciemnej stronie historii XIX-wiecznej Anglii i miażdżącej potędze patriarchatu – realiach wiktoriańskiego Londynu, które stały się punktem zwrotnym w emancypacji prawnej i społecznej nie tylko Angielek, ale także w szeroko rozumianym procesie walki o równość płci w Europie i na świecie. Utrzymany w klimacie teatru grozy monodram adaptuje tradycje wiktoriańskich opowieści Penny Dreadful na potrzeby zobrazowania porażającej i momentami zaskakująco aktualnej walki jednostki o własne wyzwolenie. Będąc przeszywającym obrazem siły patriarachatu i nierównej walki płci, spektakl pokazuje jednocześnie, że historia do dziś potrafi zataczać niebezpieczne kręgi. Uwięziona w zakładzie dla obłąkanych Pani P. M. Jones opowiada, przy użyciu niewielkiej ilości rekwizytów, historię swojego życia. Jej opowieść tdość szybko okazuje się być rozdzierającym świadectwem barbarzyńskiego braku praw kobiet w epoce wiktoriańskiej oraz miażdżacej siły społecznych konwenasów. Staje się historią o tym, do czego może posunąć się człowiek udręczony przez swoje otoczenie, zarówno to najbliższe jakim jest dom, jak i w szerszym aspekcie, jakim jest społeczeństwo. Czy jej życie to seria źle podjętych decyzji czy może jednak walka o własne wyzwolenie? Jako spektakl na pograniczu interaktywności, który widz nadal może oglądać z bezpiecznej przestrzeni swojego fotela, pozwala na częściowo imercyjne zanurzenie się w wykreowanym świecie, jakim jest nie tylko pokój w XIX-wiecznym asylum, sala sądowa czy cela klasztorna, ale również umysł bohaterki, z wszystkimi intro- i retrospekcjami. Oryginalne operowanie dźwiękami – tytułowymi podszeptami, które przejmują stopniowo kontrolę nad zmysłami udręczonej kobiety, pomagają nam w poznaniu prawdziwego powodu jej uwięzienia. Poruszająca, prowokująca i zaskakująco aktualna historia wiktoriańskiego Londynu, w której początki ruchu praw kobiet mieszają się z niecodzienną analizą korzeni zła, stawia wiele pytań, nie dając jednocześnie żadnych jednoznacznych odpowiedzi. To widz decyduje, kto był katem, a kto ofiarą…

Autorska sztuka Podszepty, premierę miała 28 października 2022 podczas międzynarodowego festiwalu monospektakli MonoWschód VI w Wileńskim Teatrze Starym (d. Teatr na Pohulance im Juliusza Osterwy). Spektakl Grany był również w Krakowskim teatrze Scena Supernova, a 2023 roku zakwalifikowany został do 11. Festiwal Debiutów w Monodramie “Strzała Północy ’23”, a w 2024 roku do XX Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” w Suwałkach. W grudniu 2023 roku zaprezentowany został w Warszawskim Teatrze Druga Strefa w ramach w cyklu #Polacyrobiąteatr #Polkirobiąteatr. Monodram grany jest także w angielskiej wersji językowej – WHISPERS, którego premiera odbyła się 22 sierpnia, podczas Edinburgh Festival Fringe 2022, znajdując uznanie zarówno wśród krytyków jak i widowni, a w 2023 roku zakwalifikowany został do festiwalu wiodących głosów kobiecych przemysłu artystycznego i teatralnego Wielkiej Brytani—Hysteria Festival w Anglii, aktualnie przyjęty został w repertuar Sharmanka Kinetic Theatre, Glasgow, Szkocja.

Premiera: 28 października 2022, godzina 18:00, VI Międzynarodowy Festiwal Monospektakli MonoWschód 2022 Wilno, Litwa

Monodram w wykonaniu Pat Zajac

Autorki sztuki: Katarzyna Diuk, Patrycja Zając

Reżyseria Kate Diuk

Muzyka: Pat Zajac

Głosy z offu: Pat Zajac, Łukasz Leszkiewicz, Łukasz Moskalik, Andrzej Róg, Joanna Kańska, Magdalena Włodarczyk- Sroka, Mikołaj Figiel, Mateusz Kobiałka

Więcej na oficjalnym profilu Fb: https://www.facebook.com/whisperstheatricalplay/


Wywiad z Pat Zajac i Katarzyną Diuk in Polish, Emito.net

Festiwal Fringe: polski horror o kobiecie, która chce zabić złego męża

(…)„Whispers/Podszepty” to monodram, którego oficjalna premiera odbędzie podczas Edinburgh Festival Fringe 2022. To zaskakująco innowacyjna inscenizacja gatunku, jakim jest horror, nawiązująca jednocześnie do tradycji dziewiętnastowiecznych dreszczowców Penny Dreadfuls. Twórczyniami sztuki są aktorka Patrycja Zając i reżyserka Katarzyna Diuk. Scenariusz bazuje na emocjach zawartych między innymi w pamiętnikach kobiet, żyjących w wiktoriańskim Londynie. Kobiet, które wydawane za mąż bez własnej woli, żyły w lęku, tłumiąc często swoje podstawowe potrzeby. „Whispers” to historia wiktoriańskiej kobiety, której przeżycia nie mają obejść emocji widza, a w emocje wciągnąć – mówi Katarzyna Diuk, dla której „Whispers” są reżyserskim debiutem.(…)

CZYTAJ CAŁY TESKT

Podszepty, Zwiastun

https://e-teatr.pl/ – Kraków. Teatr grozy. Monodram Patrycji Zając (Pat Zajac) w Scenie Supernova


https://teatrdlawszystkich.eu/ – Teatr grozy. Monodram Patrycji Zając (Pat Zajac) w Scenie Supernova w Krakowie


Woman Vibe Magazine, Klaudiusz Wiśniewski

Nareszcie będziemy mieć przyjemność zobaczenia w Polsce zjawiskowego i bardzo poruszającego monodramu pt. PODSZEPTY- spektakl Scena Supernova Kraków w wykonaniu wielokrotnie nagradzanej Patrycja Zajac założycielki The Mirror of Stage / Lustro SCENY🌟 To niezwykle ważny portret obyczajowości wiktoriańskiej Anglii, w której opresyjna kultura odciska piętno na życiu bohaterki spektaklu. Stawia on przed widzem ważne pytania o to, jak blisko kultura XXI wieku zatacza koło cofając nas do realiów XIX-sto wiecznych. I jaką cenę przyjdzie nam wszystkim za to zapłacić… 🔥 Spektakl mogli dotąd zobaczyć widzowie Edinburgh Festival Fringe @edfringe oraz festiwalu monosprktakli MonoWschod VI w Wileńskim Teatrze Starym. 12 i 14 stycznia monodram obejrzymy na świetnej Scena Supernova💯 Więcej o spektaklu dowiesz się na portalu https://wvmgz.com/podszepty-monodram-patrycji-zajac💎

https://wvmgz.com/podszepty-monodram-patrycji-zajac/?fbclid=IwAR2LZKgILBhIKbXEw0Z1wzBpndhWjFShM3qLWt7G04ejtRnZt3Q9TMbL1_I

CZYTAJ CAŁY TEKST

https://kobieta.naszeregionalne.com – https://kobieta.naszeregionalne.com/zobacz-podszepty-poruszajacy-monodram-patrycji-zajac/

Zwiastun

RECENZJE

Jacek Różalski, MyPolska.Uk

„Whispers” – szepty z przeszłości, które wciąż brzmią w naszych czasach”

Mroczna przestrzeń teatru Sharmanka w Glasgow, gdzie mechaniczne rzeźby wydają się oddychać i szeptać własne sekrety, stanowi idealne tło dla monodramu „Whispers” („Podszepty”). Spektakl autorstwa Patrycji Zając, inspirowany wiktoriańskimi opowieściami grozy Penny Dreadful, przenosi widzów do epoki, w której społeczne konwenanse mogły być wyrokiem, a każda próba buntu niosła za sobą konsekwencje.(…)Patrycja Zając stopniuje napięcie w sposób mistrzowski. Jej bohaterka oscyluje między rezygnacją a gniewem, między rozpaczą a pragnieniem wyzwolenia. Pani Jones nie jest jednowymiarowa – może być zarówno ofiarą, jak i katem. To widz musi odpowiedzieć na pytanie, kim naprawdę jest.(…)

CZYTAJ CAŁY TEKST

Charlotte Nova, Radio Szkocja

Sale po gromkich owacjach opuściliśmy w milczeniu, dając sobie przestrzeń na ciszę. Na myślenie. Na wyciszenie. Mieliśmy dziś olbrzymią przyjemność zasiąść na widowni monodramu zatytułowanego „Whispers” – w polskiej wersji tytułowej znanej jako „Podszepty”. Bez zbędnej skromności i z nieukrywanym wzruszeniem podziwialiśmy prawdziwy kunszt aktorski. Złożoność, kruchość i ułomność ludzkiej psychiki została niesłychanie precyzyjnie dostrzeżona i wkomponowana w scenariusz na którym oparta była cała emocjonalna treść sztuki. Minimalistyczna forma przekazu w niesłychany sposób podkreśliła ale i uwypukliła także te najważniejsze elementy składające się na rozumienie i świadome uczestniczenie widza w projekcie (…)

CZYTAJ CAŁY TEKST

PODSZEPTY, Teatr MOS, Zdjęcie: Charlotte Nova, Aktor: Pat Zajac
Podszepty/Whispers, Zwiastun

Recenzje naszych Widzów:

* * *

Jedna Aktorka, a cały wachlarz emocji. Minimalizm scenograficzny tylko uwydatnia możliwości aktorskie Patrycji Zając. Walizka, stołeczek, kołdra, chusta – rekwizyty ożywione grą Aktorki pozwalają przenieść się do wiktoriańskiej Anglii. Świetna warstwa dziękowa – odgłosów, ale też i głosów, dopełnia całości dzieła. Monodram ukazujący sytuację kobiet w XIX-wiecznej Anglii jest sztuką bardzo aktualną we współczesnej Polsce. Bardzo polecam!

* * *

Spektakl trzymający w napięciu, dopracowany w każdym szczególe….mroczny klimat czasow Wiktorianskich…@Patrycja wspaniale oddaje emocje…Gratulacje dla Aktorki i całej ekipy!

* * *

‘Podszepty’ to z klasą wyreżyserowana (Kate Diuk) opowieść o losie kobiet, odsłaniająca mroczne fakty z brytyjskiej historii oraz kondycję ludzkiej natury. W główną rolę wcieliła się Patrycja Zajac mistrzowsko ogrywając niezwykle wymagająca postać bohaterki. Jedyny jej towarzysz na scenie, genialna ścieżka dźwiękowa, przeplatając się z jej głosem, kreuje niezwykle słuchowisko i przenosi widza w świat podszeptów…. których posłuchać warto. pssss….słyszysz? warto.

* * *

Spektakl dopracowany w każdym szczególe, trzymał w napięciu!

* * *

Świetnie zagrany Monodram. POLECAM!!! Zostawia ogrom uczuć…

* * *

Genialne. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem!

* * *

Było pięknie! Dziękuję.

* * *

To jest świetne. Warto obejrzeć. Wspaniała gra aktorska sprawia że widz ma wrażenie, iż został przeniesiony
w czasie, i sam uczestniczy w tej niezwykłej historii. Wrażenia niezapomniane. Polecam!

* * *

Pani Patrycjo, premiera wczoraj była cudowna! Byłam pod naprawdę ogromnym wrażeniem! Bardzo wzruszająca historia i cudownie zagrana. Nie widziałam jeszcze czegoś takiego na Fringe, gratulacje!

* * *

Wspaniała gra Patrycji! Autentyczność i odegranie roli jak własnej historii! Brawo!! Dziękuję serdecznie!

* * *

Patrycja, bylam zachwycona Twoją grą! Byłas, tak autentyczna! Tak weszłaś w rolę bohaterki jakbyś opowiadała swoją historię!! Wielkie brawa! Dziekuje!

* * *

Miałem to szczęście widzieć tę sztukę w Wilnie na deskach Teatru na Pohulance. Podszepty zostaną w mojej pamięci na zawsze. Jako szary widz, nie ekspert teatralny poczułem szczerość gry aktorskiej Patrycji Zając, do tego stopnia, że nastepnej nocy miałem sen, w którym to ja byłem mordercą! Poza grą aktorską nie bez znaczenia był też scenariusz i scenografia oraz światła. Całość nie pozwalała się nudzić.

* * *

Świetny dobrze zagrany spektakl, bardzo dobra i oprawa audiowizualna. (https://kicket.com/krakow/teatry/scena-supernova)

* * *

Interesujący, poruszający scenariusz, wyreżysowany i zagrany na najwyższym poziomie. (https://kicket.com/krakow/teatry/scena-supernova)

* * *

Świetna gra aktorska, spektakl zrobiony na wysokim poziomie, zostawia widzowi ogrom uczuć. Niezapomniane przeżycie! (https://kicket.com/krakow/teatry/scena-supernova)

* * *

W zeszły piątek miałam przyjemność zobaczyć w Warszawie Monodram „Podszepty” w wykonaniu wspaniałej Patrycji🎭 i ogromnie polecam ten spektakl. Niesamowicie wciągająca historia z czasów wiktoriańskiego Londynu, trzymając widza w napięciu do samego końca. Wspaniała gra aktorska i efekty dźwiękowe. Czuje się ogromnie zainspirowana. Jeszcze raz gratuluję Pat i całej ekipie i dziękuje za to doświadczenie 🙏🎭✨ (Joanna Zwierzyńska, aktorka, %.edycja przeglądu #PolacyRobiąTeatr #PolkiRobiąTeatr, Teatr Druga Streefa, Warszawa)

* * *

Sztuka na wybitnym poziomie, widziałam, przeżyłam, zachęcam wszystkich (Edinburgh Festival Fringe 2022)

* * *

Podszepty zagrane przez Patrycję Zając zaparły mi dech w piersiach. No joke.

* * *

Ta sztuka powonna być obowiazkowa dla kobiet które twierdzą że nie są feministkami.

* * *

Prawdziwy majstersztyk.

* * *

Można powiedzieć że temat mi ” siadł”, a Ty niesamowicie tam grasz emocjami,Prawdziwy majstersztyk. Dziekuję Patrycjo,i mam nadzieję jeszcze Cie kiedyś zobaczyć znów na scenie.

* * *

Poszedłem z umiarkowaną nadzieją, wyszedłem zachwycony i wzruszony. A przecież o to w teatrze chodzi, czyż nie?


GALERIA ZDJĘĆ