Represyjne dla płci pięknej czasy, lata emocjonalnej i fizycznej przemocy, arranżowane małżeństwo, romans i okrutne wobec kobiet prawa epoki doprowadzają ją do obłędu. Czy jej życie to seria źle podjętych decyzji czy może jednak walka o własne wyzwolenie? Poruszająca, prowokująca i zaskakująco aktualna historia wiktoriańskiego Londynu, w której początki ruchu praw kobiet mieszają się z niecodzienną analizą korzeni zła, nawiązującą do tradycji dziewiętnastowiecznych dreszczowców Penny Dreadful. W tej nietuzinkowej inscenizacji teatru grozy, to widz decyduje czy bohaterka jest katem czy ofiarą…

Autorska sztuka Podszepty, premierę miała 28 października 2022 podczas międzynarodowego festiwalu monospektakli MonoWschód VI w Wileńskim Teatrze Starym (d. Teatr na Pohulance im Juliusza Osterwy). Spektakl grany jest także w angielskiej wersji językowej – WHISPERS, którego premiera odbyła się 22 sierpnia, podczas Edinburgh Festival Fringe 2022, znajdując uznanie zarówno wśród krytyków jak i widowni.

Premiera: 28 października 2022, godzina 18:00, VI Międzynarodowy Festiwal Monospektakli MonoWschód 2022 Wilno, Litwa

Monodram w wykonaniu Pat Zajac

Autorki sztuki: Katarzyna Diuk, Patrycja Zając

Reżyseria Kate Diuk

Muzyka: Pat Zajac

Głosy z offu: Pat Zajac, Łukasz Leszkiewicz, Łukasz Moskalik, Andrzej Róg, Joanna Kańska, Magdalena Włodarczyk- Sroka, Mikołaj Figiel, Mateusz Kobiałka

Więcej na oficjalnym profilu Fb: https://www.facebook.com/whisperstheatricalplay/

Wywiad z Pat Zajac i Katarzyną Diuk in Polish, Emito.net

Festiwal Fringe: polski horror o kobiecie, która chce zabić złego męża

(…)„Whispers/Podszepty” to monodram, którego oficjalna premiera odbędzie podczas Edinburgh Festival Fringe 2022. To zaskakująco innowacyjna inscenizacja gatunku, jakim jest horror, nawiązująca jednocześnie do tradycji dziewiętnastowiecznych dreszczowców Penny Dreadfuls. Twórczyniami sztuki są aktorka Patrycja Zając i reżyserka Katarzyna Diuk. Scenariusz bazuje na emocjach zawartych między innymi w pamiętnikach kobiet, żyjących w wiktoriańskim Londynie. Kobiet, które wydawane za mąż bez własnej woli, żyły w lęku, tłumiąc często swoje podstawowe potrzeby. „Whispers” to historia wiktoriańskiej kobiety, której przeżycia nie mają obejść emocji widza, a w emocje wciągnąć – mówi Katarzyna Diuk, dla której „Whispers” są reżyserskim debiutem.(…)

CZYTAJ CAŁY TESKT

Zwiastun

https://e-teatr.pl/ – Kraków. Teatr grozy. Monodram Patrycji Zając (Pat Zajac) w Scenie Supernova

https://teatrdlawszystkich.eu/ – Teatr grozy. Monodram Patrycji Zając (Pat Zajac) w Scenie Supernova w Krakowie

Woman Vibe Magazine, Klaudiusz Wiśniewski

Nareszcie będziemy mieć przyjemność zobaczenia w Polsce zjawiskowego i bardzo poruszającego monodramu pt. PODSZEPTY- spektakl Scena Supernova Kraków w wykonaniu wielokrotnie nagradzanej Patrycja Zajac założycielki The Mirror of Stage / Lustro SCENY🌟 To niezwykle ważny portret obyczajowości wiktoriańskiej Anglii, w której opresyjna kultura odciska piętno na życiu bohaterki spektaklu. Stawia on przed widzem ważne pytania o to, jak blisko kultura XXI wieku zatacza koło cofając nas do realiów XIX-sto wiecznych. I jaką cenę przyjdzie nam wszystkim za to zapłacić… 🔥 Spektakl mogli dotąd zobaczyć widzowie Edinburgh Festival Fringe @edfringe oraz festiwalu monosprktakli MonoWschod VI w Wileńskim Teatrze Starym. 12 i 14 stycznia monodram obejrzymy na świetnej Scena Supernova💯 Więcej o spektaklu dowiesz się na portalu https://wvmgz.com/podszepty-monodram-patrycji-zajac💎

https://wvmgz.com/podszepty-monodram-patrycji-zajac/?fbclid=IwAR2LZKgILBhIKbXEw0Z1wzBpndhWjFShM3qLWt7G04ejtRnZt3Q9TMbL1_I

CZYTAJ CAŁY TEKST

https://kobieta.naszeregionalne.com – https://kobieta.naszeregionalne.com/zobacz-podszepty-poruszajacy-monodram-patrycji-zajac/

Zwiastun

Recenzje

Charlotte Nova, Radio Szkocja

Sale po gromkich owacjach opuściliśmy w milczeniu, dając sobie przestrzeń na ciszę. Na myślenie. Na wyciszenie. Mieliśmy dziś olbrzymią przyjemność zasiąść na widowni monodramu zatytułowanego „Whispers” – w polskiej wersji tytułowej znanej jako „Podszepty”. Bez zbędnej skromności i z nieukrywanym wzruszeniem podziwialiśmy prawdziwy kunszt aktorski. Złożoność, kruchość i ułomność ludzkiej psychiki została niesłychanie precyzyjnie dostrzeżona i wkomponowana w scenariusz na którym oparta była cała emocjonalna treść sztuki. Minimalistyczna forma przekazu w niesłychany sposób podkreśliła ale i uwypukliła także te najważniejsze elementy składające się na rozumienie i świadome uczestniczenie widza w projekcie (…)

CZYTAJ CAŁY TEKST

PODSZEPTY, LS, Zdjęcie: Charlotte Nova, Aktor: Pat Zajac
Zwiastun

Recenzje naszych widzów:

* * *

Jedna Aktorka, a cały wachlarz emocji. Minimalizm scenograficzny tylko uwydatnia możliwości aktorskie Patrycji Zając. Walizka, stołeczek, kołdra, chusta – rekwizyty ożywione grą Aktorki pozwalają przenieść się do wiktoriańskiej Anglii. Świetna warstwa dziękowa – odgłosów, ale też i głosów, dopełnia całości dzieła. Monodram ukazujący sytuację kobiet w XIX-wiecznej Anglii jest sztuką bardzo aktualną we współczesnej Polsce. Bardzo polecam!

* * *

Spektakl trzymający w napięciu, dopracowany w każdym szczególe….mroczny klimat czasow Wiktorianskich…@Patrycja wspaniale oddaje emocje…Gratulacje dla Aktorki i całej ekipy!

* * *

‘Podszepty’ to z klasą wyreżyserowana (Kate Diuk) opowieść o losie kobiet, odsłaniająca mroczne fakty z brytyjskiej historii oraz kondycję ludzkiej natury. W główną rolę wcieliła się Patrycja Zajac mistrzowsko ogrywając niezwykle wymagająca postać bohaterki. Jedyny jej towarzysz na scenie, genialna ścieżka dźwiękowa, przeplatając się z jej głosem, kreuje niezwykle słuchowisko i przenosi widza w świat podszeptów…. których posłuchać warto. pssss….słyszysz? warto.

* * *

Spektakl dopracowany w każdym szczególe, trzymał w napięciu!

* * *

Świetnie zagrany Monodram. POLECAM!!! Zostawia ogrom uczuć…

* * *

Genialne. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem!

* * *

Było pięknie! Dziękuję.

* * *

To jest świetne. Warto obejrzeć. Wspaniała gra aktorska sprawia że widz ma wrażenie, iż został przeniesiony
w czasie, i sam uczestniczy w tej niezwykłej historii. Wrażenia niezapomniane. Polecam!

* * *

Pani Patrycjo, premiera wczoraj była cudowna! Byłam pod naprawdę ogromnym wrażeniem! Bardzo wzruszająca historia i cudownie zagrana. Nie widziałam jeszcze czegoś takiego na Fringe, gratulacje!

* * *

Wspaniała gra Patrycji! Autentyczność i odegranie roli jak własnej historii! Brawo!! Dziękuję serdecznie!

* * *

Patrycja, bylam zachwycona Twoją grą! Byłas, tak autentyczna! Tak weszłaś w rolę bohaterki jakbyś opowiadała swoją historię!! Wielkie brawa! Dziekuje!

* * *

Miałem to szczęście widzieć tę sztukę w Wilnie na deskach Teatru na Pohulance. Podszepty zostaną w mojej pamięci na zawsze. Jako szary widz, nie ekspert teatralny poczułem szczerość gry aktorskiej Patrycji Zając, do tego stopnia, że nastepnej nocy miałem sen, w którym to ja byłem mordercą! Poza grą aktorską nie bez znaczenia był też scenariusz i scenografia oraz światła. Całość nie pozwalała się nudzić.

* * *

Świetny dobrze zagrany spektakl, bardzo dobra i oprawa audiowizualna. (https://kicket.com/krakow/teatry/scena-supernova)

* * *

Interesujący, poruszający scenariusz, wyreżysowany i zagrany na najwyższym poziomie. (https://kicket.com/krakow/teatry/scena-supernova)

* * *

Świetna gra aktorska, spektakl zrobiony na wysokim poziomie, zostawia widzowi ogrom uczuć. Niezapomniane przeżycie! (https://kicket.com/krakow/teatry/scena-supernova)

* * *

W zeszły piątek miałam przyjemność zobaczyć w Warszawie Monodram „Podszepty” w wykonaniu wspaniałej Patrycji🎭 i ogromnie polecam ten spektakl. Niesamowicie wciągająca historia z czasów wiktoriańskiego Londynu, trzymając widza w napięciu do samego końca. Wspaniała gra aktorska i efekty dźwiękowe. Czuje się ogromnie zainspirowana. Jeszcze raz gratuluję Pat i całej ekipie i dziękuje za to doświadczenie 🙏🎭✨ (Joanna Zwierzyńska, aktorka, %.edycja przeglądu #PolacyRobiąTeatr #PolkiRobiąTeatr, Teatr Druga Streefa, Warszawa)

* * *

Sztuka na wybitnym poziomie, widziałam, przeżyłam, zachęcam wszystkich (Edinburgh Festival Fringe 2022)

* * *

Podszepty zagrane przez Patrycję Zając zaparły mi dech w piersiach. No joke.

* * *

Ta sztuka powonna być obowiazkowa dla kobiet które twierdzą że nie są feministkami.

* * *

Prawdziwy majstersztyk.

* * *

Można powiedzieć że temat mi ” siadł”, a Ty niesamowicie tam grasz emocjami,Prawdziwy majstersztyk. Dziekuję Patrycjo,i mam nadzieję jeszcze Cie kiedyś zobaczyć znów na scenie.

* * *

Poszedłem z umiarkowaną nadzieją, wyszedłem zachwycony i wzruszony. A przecież o to w teatrze chodzi, czyż nie?