Rok 1822, w którym Ballady i romanse zostały opublikowane, powszechnie uznaje się za przełom romantyczny w Polsce, a sam zbiór za manifest polskiego romantyzmu. Proponujemy Państwu kilka przygotowanych przez nasz zespół, mniejszych lub większych form scenicznych, inscenizujących wybrane utwory ze zbioru Ballady i romanse, jako pozycji literackiej będącej ważną częścią programów nauczania języka polskiego w polonijnych szkołach sobotnich. Do wyboru, mamy aktualnie pełnowymiarowy spektakl (monodram), kilka mini monodramów, duodram oraz teatr narracji. W zależności, przeznaczone dla starszych i/lub młodszych uczniów, z atrakcyjnie wplecionymi faktami z życia wieszcza. Możliwe rozszerzenie o prelekcję, pogadankę z zakresu strojów, ciekawostek życia w epoce Romantyzmu. Każdy spektakl w ramach BALLADY I ROMANSE – MICKIEWICZ W WASZEJ SZKOLE możemy wystawić we wskazanym miejscu, dokładny czas występu do wcześniejszego ustalenia.

W naszej ofercie:

CYROGRAF NA BYCZEJ SKÓRZE (patrz Na Afiszu)

Komediowa adaptacja ballady Adama Mickiewicza – Pani Twardowska, w wykonaniu dwójki aktorów, z użyciem masek teatralnych. Spektakl słowno-muzyczny, zarówno dla młodzieży jak i młodszych dzieci.

BALLADY I ROMANSE

Narracja teatralna wybranych ballad i romansów Adama Mickiewicza, w oprawie muzyczej i z użyciem epokowego kostiumu dla narratorki, która występuje jako postać historyczna – Maryla Wereszczakówna lub jedna z jej córek. Dodatkowo, inscenizacja opatrzona jest ciekawostkami z życia wieszcza, wplecionymi pomiędzy ballady. Aktualnie opracowane ballady to: Świtezianka, Lilije oraz Pani Twardowska. Możliwość poszerzenia repertuaru o kolejne, wybrane utwory ze zbioru Ballad i Romansów. Bardzo ciekawe podanie klasyki dla młodszych i starszych uczniów, które z pewnością będzie niezapomnianą atrakcją na lekcjach języka polskiego.

Premierowo narracja teatralna Ballad i Romansów zagrana została podczas obchodów Nocy Roberta Burnsa organizowanych przez Scottish Polish Cultural Association – 25 lutego, o 19:30 Broughton St Mary’s Parish Church w Edynburgu, jako część multikulturowego eventu: Sangs And Clatter / Piosenki i Gwar: An Evening of Poetry and Music – uczta poetycko- muzyczna celebrująca twórczość Roberta Burns’a jak również wybraną twórczość literacką i muzyczną Polski i Ukrainy.

BALLADY & ROMANSE TRYPTYK KOBIECY (patrz Na Afiszu)

Pełnowymiarowy spektakl, monodram, przeznaczony dla młodzieży i dorosłych.

ŚWITEZIANKA, RZECZ O MOCY MIŁOSNEJ PRZYSIĘGI… (patrz Na Afiszu)

Pełnowymiarowy spektakl, mini monodram, przeznaczony dla młodzieży i dorosłych.

LILIJE, ZBRODNIA (NIE) DOSKONAŁA… (patrz Na Afiszu)

Pełnowymiarowy spektakl, mini monodram, przeznaczony dla młodzieży i dorosłych.

PANI TWARDOWSKA, GDZIE DIABEŁ NIE MOŻE… (patrz Na Afiszu)

Pełnowymiarowy spektakl, mini monodram, przeznaczony dla młodzieży i dorosłych.